Notice: Constant FS_CHMOD_DIR already defined in /home/bubba/domains/hollycow.pl/public_html/wp-config.php on line 95

Notice: Constant FS_CHMOD_FILE already defined in /home/bubba/domains/hollycow.pl/public_html/wp-config.php on line 95
Wyprawa na Kilimanjaro + mini safari – Holly Cow

Wyprawa na Kilimanjaro + mini safari

Termin: 03.09-10.09.2017

Ilość osób: minimalna ilość uczestników: 5 osób, maksymalnie: 10 osób

Ilość tragarzy: 7-15

Ilość przewodników: 2 lokalnych + koordynator Hollycow
Przelot: Warszawa – Arusha – Warszawa w cenie 2700-3000 PLN/osoba

Cena organizacji wyprawy dla grupy 5-6 os. to: 2100 PLN + 1850 USD

Cena organizacji wyprawy dla grupy 7-10 os. to: 1900 PLN + 1800 USD

Prezentujemy ofertę udziały wyprawie na najwyższy szczyt Afryki – Kilimanjaro. Nie musisz mieć doświadczenia wysokogórskiego aby wziąć udział w tej wyprawie. W trakcie tego krótkiego wyjazdu zaplanowaliśmy 3 godzinne safari jeepami w Parku Narodowym Arusha. Wyjazd dedykowany osobom z przynajmniej minimalnym doświadczeniem z biwakowaniem. Noclegi na całej trasie trekkingu odbywają się w namiotach, noclegi w hotelach przewidziane tylko przed i po trekkingu.

ORGANIZACJA I OBSŁUGA

Trekking na Kilimanjaro obsługuje dla nas licencjonowane, lokalne biuro, posiadające wszystkie wymagane zezwolenia do organizacji trekkingu. Biuro zapewnia tragarzy, kucharzy, przewodników, namioty, transfery, wszystkie potrzebne bilety wstępu. Biuro jest też podmiotem odpowiedzialnym za grupę podczas wchodzenia na szczyt. Biuro posiada 20 letnie doświadczenie w organizacji tego typu projektów. Dla naszego biura będzie to już 3 wyprawa na Kili z tym podwykonawcą. Opiekunem grupy podczas tej wyprawy będzie Paweł Gluza, doświadczony podróżnik i fotograf. Paweł wraz z przewodnikami lokalnymi będzie opiekował się grupą w trakcie całego wyjazdu.

PRZELOT:

Rekomendujemy wyszukać najlepsze połączenia na www.momondo.com, najwygodniej znaleźć lot, który ląduje w ARUSHA pomiędzy 12:00-15:00 4.09.2018. To daje nam jeszcze odpowiednią ilość czasu na inne zaplanowane tego dnia elementy programu. Potrzebujesz pomocy w wyszukaniu i zakupu biletu lotniczego? Napisz do nas, pomożemy Ci w tym.

HARMONOGRAM:

1 dzień – 3.09

Wylot z Warszawy. Przelot z przesiadką/ami do Arusha w Tanzanii.

2 dzień – 4.09

Przylot do Arusha. Pick up z lotniska – tam grupa spotyka się z koordynatorem. Transfer z lotniska Arusha do hotelu, zakwaterowanie w pokojach, czas na odświeżenie i ewentualne ostatnie zakupy prowiantu. Wieczorem spotkanie organizacyjne, na którym opiekun opowie o szczegółach organizacyjnych wyprawy. Po spotkaniu wspólne wyjście na kolację.

3 dzień – 5.09

Po wczesnym śniadaniu ruszymy do bazy gdzie zostawimy niepotrzebne bagaże, a stamtąd pojedziemy do Arusha National Park, który da nam posmak tego co Afryka ma do zaoferowania najpiękniejszego czyli dzikiej flory i fauny. To będzie około 3 godzinne safari w Toyota Land Cruiser w otwartym dachem. Około 13:30 dotrzemy do bramy Machame, początku Kilimanjaro National Park skąd ruszymy pieszo na około 6 godzinny trekking. Początek trekkingu około 14:00, zaczniemy od lunchu, od tego momentu przez 6 dni zapewniamy 3 posiłki dziennie przez cały czas trwania trekkingu.  Tego dnia nocujemy w Machame Camp na 2900 m npm. Posiłki tego dnia: śniadanie, lunch pack, kolacja. Środowisko: las deszczowy. Kiedy dotrzemy do bazy, czekać już będą na nas rozbite namioty i posiłek przygotowany przez kucharzy. Liczmy się, że do bazy dotrzemy w okolicach zachodu słońca.

4 dzień – 6.09

Po wczesnej pobudce zjemy śniadanie – godzinna wspinaczka do górnej granicy lasu następnie 2-godzinne przejście po łagodniejszym terenie. Po lunchu i chwili odpoczynku – kolejny etap wędrówki skalistą granią aż do wypłaszczenia Shira. Z tej wysokości rozciąga się przepiękny widok, od obozu Shira na wysokości 3840m dzieli uczestników już niewielki odcinek. Po dotarciu do obozy tragarze zagotują wodę do picia i do umycia się, przed podaniem kolacji. Noc na nieosłoniętym terenie będzie jeszcze chłodniejsza niż poprzednia a temperatura może spaść w okolice zera. Kolacja i nocleg w obozie Shira. Nasza trasa tego dnia to Obóz Machame (2980m) – Obóz Shira (3840m). Czas przejścia: 6 godzin. Trasa: ok. 9 km. Środowisko: wrzosowiska

5 dzień – 7.09

Tego dnia nasza trasa prowadzi prze półpustynię i skaliste obszary otaczające Lava Tower, znajdującą się na wysokości 4630m, na którą wyprawa dotrze po ok. 5 godzinach wędrówki. przerwa na lunch odbędzie się w rejonie Lava Tower. Będzie to zdecydowanie dzień z najtrudniejszym przejściem. Na tym odcinku wspinacze najczęściej odczuwają pierwsze symptomy choroby wysokościowej (m.in. kłopoty z oddychaniem, drażliwość, bóle głowy). Po lunchu droga prowadzi w dół do obozu Barranco, a przejście zajmuje ok. 2 godzin. W tym czasie pokonywana jest różnica wysokości ok. 680m. Z trasy doskonale widać Western Breach i Breach Wall, co jest okazją do zrobienia fotografii. Obóz jest usytuowany pomiędzy Breach i Great Barranco Wall, skąd można podziwiać przepiękny zachód słońca w trakcie oczekiwania na kolację. Tego dnia nasza trasa to Obóz Shira (3840m) – Lava Tower (4630m) – Obóz Barranco (3950m). Czas przejścia: 7 godzin. Trasa: ok. 15 km. Środowisko: skalista półpustynia

6 dzień – 8.09

Po noclegu w obozie na uczestników wyprawy czeka przeszkoda, która po jej pokonaniu okazuje się znacznie łatwiejsza niż mogłoby się wydawać. Po dotarciu do Lodowca Heima rozciąga się przepiękny widok na Kilimandżaro w całej jego okazałości. Dalej droga prowadzi przez Dolinę Karranga w górę i w dół na przemian i łączy się z trasą Mweka, będącą preferowana trasa do zejścia ze szczytu, o czym warto pamiętać. Po skręceniu w lewo i kolejnej godzinie wędrówki dociera się do chatki Barafu. Ostatni przystanek z woda na trasie jest w Dolinie Karranga, w obozie Barafu nie ma wody. Barafu w języku Suahili oznacza „lód”, jest to miejsce ponure i nieprzyjemne do spędzenia tu nocy. Całkowicie wystawione na wszechobecne działanie natury, namioty są rozstawiane na wąskim, skalistym i niebezpiecznym terenie. Przed zmrokiem warto zaznajomić się z otaczającym terenem, aby uniknąć wypadków. Z obozu na szczyt pozostaje do pokonania około 1345m różnicy wysokości a ostatnie podejście odbywa się tej samej nocy. Należy odpowiednio się przygotować do podejścia – zabrać sprzęt, kijki, odzież termiczną itd. Warto również wymienić baterie w latarce i w aparacie fotograficznym. Aby uniknąć przemarznięcia dobrze jest zabrać wodę w termosie. Warto położyć się około 19:00 i odpocząć przed rozpoczęciem podejścia. Tego dnia nasza trasa to Obóz Barranco (3950m) – Obóz Barafu (4550m). Czas przejścia: 7 godzin Trasa: ok. 13 km. Środowisko: górska pustynia

7 dzień – 9.09

Pobudka około godz. 23:00, śniadanie w postaci herbaty i ciastek. Trasa prowadzi w kierunku północno-zachodnim przez usypiska skalne do Stella Point na krawędzi wulkanu. Ta 6-godzinna wędrówka do Stella Point dla wielu wspinaczy jest najtrudniejszym odcinkiem, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Na Stella Point (5685m) jest przewidziany krótki postój, podczas którego będzie można podziwiać przepiękny wschód słońca (w zależności od pogody). Od Stella Point śnieg będzie nieprzerwanie towarzyszył wyprawie podczas 2-godzinnego podejścia na szczyt Uhuru. czas spędzony na wierzchołku będzie uzależniony od warunków pogodowych. Dobrze, aby postój na górze nie był zbyt długi, ponieważ ze względu na zimno i zmęczenie może być ciężko ponownie rozpocząć wędrówkę. Zejście ze szczytu do Barafu zajmuje około 3 godzin. Tu przewidziany jest krótki, ale zasłużony postój, podczas, którego uczestnicy będą mogli zebrać siły do pokonania kolejnego odcinka wyprawy do chatki Mweka (3100m). Trasa jest dość łatwa i wiedzie przez usypiska skalne, potem przez wrzosowiska do lasu. Obóz jest usytuowany w górnej części lasu, gdzie popołudniami często występuje mgła i deszcz. Kolacja i woda do umycia się zostaną przygotowane przez tragarzy i kucharza. Tego dnia nasza trasa to Obóz Barafu (4550m) – Szczyt Uhuru (5895m) – Obóz Mweka (3100m). Czas przejścia: 8 godzin do szczytu Uhuru, 7/8 godzin do obozu Mweka. Trasa: ok. 7 km podejścia, 23 km zejścia. Środowisko: usypiska skalne i oblodzone wierzchołki.

8 dzień – 10.09

Po wczesnym śniadaniu uczestników wyprawy czeka ok. 3 godzinny marsz malownicza trasą do bramy Parku Narodowego Kilimandżaro. Przy bramie Mweka uczestnicy podają swoje dane do rejestracji. Tu również otrzymują certyfikaty zdobycia szczytu. Ci, którzy dotarli do Stella Point (5685m) otrzymują zielony certyfikat zaś osoby, które zdobyły szczyt Uhuru (5895m) zostają wyróżnione złotym certyfikatem. Od bramy Mweka do miejscowości Mweka prowadzi 3-kilometrowa trasa (ok. 1 godziny) błotnistą ścieżką. W Mweka uczestnicy dostaną pyszny ciepły lunch. Po lunchu wszyscy zostaną przetransportowani do hotelu na nocleg. Tego dnia nasza trasa to Obóz Mweka (3100m) – Mweka Gate (1980m). Czas przejścia: 3 godziny. Trasa: ok. 15 km. Środowisko: las deszczowy. Jest teoretyczna możliwość skrócenia trekkingu o jedną noc. Wszystko zależy od Waszych możliwości, jeśli będziecie w stanie zejść do bramy Mweka Gate tego samego dnia co zdobycie szczytu to tę noc zamiast na szlaku spędzić można w hotelu (ta ewentualna dodatkowa noc w hotelu nie uwzględniona w cenie programu. Trekking zakończymy około 13:00 przy bramie Machame, gdzie odbierzemy certyfikaty zdobycia szczytu. Transfer do hotelu w Arusha (ok. 2 godzin.)  Zakwaterowanie w hotelu. Posiłki tego dnia: śniadanie/lunch. Odpoczynek po trekkingu.

9 dzień – 11.09

Po śniadaniu transfery na lotnisko i odloty do Polski.

10 dzień – 12.09

Przyloty do kraju.

WARUNKI PŁATNOŚCI

Płatności dzielimy 3 części: 700 PLN + 625 USD płatne jako zaliczka w terminie 7 dni od zgłoszenia. Kolejna wpłata to 1400 PLN (lub 1200 PLN w przypadku grupy pow. 6 os) + 375 USD płatne najpóźniej do 30 dni przed wyjazdem. Na miejscu naszemu lokalnemu partnerowi płacicie w gotówce 850 USD ( lub 800 w przypadku powyżej 6 os. uczestników).

Cena nie zawiera:

 • przelotu na trasie Warszawa – Arusha – Warszawa – około 3000 PLN
 • tanzańskich opłat wizowych
 • obowiązkowych napiwków dla tragarzy i przewodników biorących udział w trekkingu (ok. 150 USD/osoba)
 • wydatków osobistych

Cena zawiera:

 • transfer z lotniska w Arusha do hotelu (około 60 min jazdy)
 • transfer z hotelu na lotnisko Arusha (około 60 min jazdy)
 • nocleg w hotelu 3 gwiazdkowym ze śniadaniem przed trekkingiem
 • nocleg w hotelu 3 gwiazdkowym ze śniadaniem po trekkingu
 • 3 godzinne mini safari w Arusha National Park
 • Transfer z Arusha do Kilimanjaro National Park (około 2 godzin jazdy)
 • Transfer z Kilimanjaro National Park do Arusha (około 2 godzin jazdy)
 • 6 dniowy trekking na Kilimanjaro drogą Machame z wyżywieniem, namiotami, tragarzami, przewodnikami, opłatami parkowymi, biletami wstępu, będą potrzebne tylko: własne śpiwory, menażki, sztućce, karimaty, plecaki
 • opiekę koordynatora z Polski
 • ubezpieczenie AXA na cały czas trwania wyjazdu (3-12.09.2018)
 • certyfikaty zdobycia szczytu
 • wszystkie transfery wynikające z programu
 • pamiątkowy gadżet i koszulkę

ZDROWIE I KONDYCJA:

Rekomendujemy Wam rozciągania i zestaw ćwiczeń nóg na tydzień przed rozpoczęciem trekkingu, ćwiczenia możecie robić samodzielnie. Chodzi o zminimalizowanie efektu nierozgrzanego ciała. Podczas trekkingu będziecie używać wszystkich partii mięśni, im lepiej je rozruszacie przed wyprawą tym łatwiej będzie się Wam wspinać. Wymagamy od Was kontaktu z Waszym lekarzem rodzinnym w celu upewnienia się, że Wasz stan zdrowia pozwala na wysiłek jakim jest kilkudniowy trekking w górach. Sugeruję również poczytać o efektach i objawach choroby wysokościowej, co pozwoli Wam na szybkie rozpoznanie jej ewentualnych symptomów i zgłoszenie tego przewodnikom. Jeśli podczas trekkingu poczujecie się niedobrze prosimy natychmiast zgłaszać to Waszemu opiekunowi – Pawłowi lub lokalnym przewodnikom. W Tanzanii obowiązkowe jest posiadanie ważnego szczepienia na żółtą febrę. Na wyjazd należy zabrać również osobiste leki: przeciwbólowe, przeciwzapalne, jakiś uniwersalny antybiotyk oraz leki na problemy żołądkowe. Osoby udające się na trekking na Kili powinny zaopatrzyć się w leki na chorobę wysokościową. Rekomendujemy wizytę u lekarza przed wyjazdem w celu skonsultowania swojego stanu zdrowia.

PRZED WYLOTEM:

Uwaga wymieniony ekwipunek musicie zabrać z Polski, na miejscu jest potwornie drogi lub niedostępny. Pakując się na trekking na Kilimanjaro należy pamiętać zabrać następujący sprzęt:

 • plecak duży (60-80 litrowy) z pokrowcem przeciwdeszczowym
 • śpiwór, karimata
 • ciepłą odzież na atak szczytowy (ciepła kurtka, ciepłe spodnie, ciepła czapka, grube ciepłe rękawice, szal, ciepłe skarpety, bielizna termiczna)
 • buty trekkingowe za kostkę – tylko nie nowe, bo bedą obcierać!!!
 • skarpety termiczne do chodzenia w górach, nie nowe, przynajmniej raz prane, 3-4 pary
 • bielizna, ewentualnie bielizna termiczna
 • odzież antypotną/termiczna (tshirty, bluzeczki,)
 • latarka nagłowna i zapas baterii
 • powerbank lub/i ładowarka słoneczna do telefonu komórkowego
 • noż/łyżka/widelec – najlepiej w przyborniku
 • kubek do napojów
 • 3 bidony na wodę po 1 litr każdy
 • plecak mały tzw. day pack ( 25-30 litrów)
 • bluza polarowa na dolne partie trasy
 • lekka kurtka przeciwdeszczowa na wypadek deszczu/ewentualnie nakładane ponczo
 • spodnie do chodzenia w górach przeciwdeszczowe
 • czapka z daszkiem
 • okulary słoneczne z filtrem UV
 • krem z filtrem do opalania
 • lekarstwa na chorobę wysokościową
 • lekarstwa indywidualne (przeciwbólowe, przeciw zapalne, wapno, Peroxy Żel, zestaw plastrów, polecamy rownież np. antybiotyk 3 dniowy)
 • batony i żele energetyczne dostępne w sklepach sportowych
 • 2-3 tabliczki czekolady, ewentualnie jakieś batony typu Snickers/Mars
 • 100 gr migdałów, 100 gram orzechów nerkowca, 100 gram rodzynek
 • podgrzewacze do rękawic dostępne w sklepach sportowych
 • tabletki do odkażania wody
 • worki strunowe (w nich trzymamy rzeczy które nie lubią wilgoci ani wody (elektronika, baterie, itp)
 • żel antybakteryjny, chusteczki nawilżające, rolka papieru toaletowego
 • piersiówka wódeczki do rozgrzania w nocy, ewentualnie do uczczenia udanego ataku szczytowego
 • słuchawki, odtwarzacz mp3, notatnik, ołówek/długopis
 • kijki trekkingowe

PRZELOT I PRZYLOT:

Po zakupie biletów, prosimy o informację mailową na adres contact@hollycow.pl o wybranym połączeniu i godzinie przylotu do Kilimanjaro Airport (Moshi/Arusha). W zależności od Waszego budżetu jest kilka możliwości dostania się do Arusha, najwygodniejszy to przylot samolotem z przesiadką lub dwoma do Arusha (loty około 2700-3000 PLN, najtańsze loty wyszukacie na www.momondo.com), inną opcją jest przylot do Dar Es Salam (około 1900-2500 PLN) i dalej samolotem (Fastjet około 600 PLN w dwie strony) ) do Arusha lub autobusem (około 9 godzin, około 25 USD). Musicie mieć ze sobą rownież Żółtą książeczkę szczepień z wbitym aktualnym szczepieniem na żółtą febrę (koszt szczepienia: 200 PLN w Polsce).

UWAGA musicie posiadać ze sobą kartę płatniczą, którą płaciliście za bilet Fastjet. Bez tego nie wpuszczą Was na pokład.

Po Wylądowaniu proszę poinformujcie Pawła smsem (numer Whatsapp +48787907155 )— Paweł to Wasz opiekun wyjazdu. Wieczorem spotkanie organizacyjne, sprawdzenie i przepakowanie sprzętu. Będzie możliwość zostawienia niepotrzebnego ekwipunku w biurze agencji, która zapewnia nam obsługę.

PAKOWANIE:

Swój ekwipunek podzielcie na dwie część:

 • Duży plecak – rzeczy potrzebne wieczorami oraz podczas ataku szczytowego (ciepłe ubrania, sprzęt, śpiwór, itp), maksymalna waga dużego plecaka zgodnie z przepisami obowiązującymi na Kilimanjaro to 20 kg.
 • Mały plecak (tzw. day pack) rzeczy potrzebne w ciągu dnia, bidony z wodą, lekka kurtka przeciwwiatrowa, czapka oraz czapka z daszkiem, rękawiczki, aparat foto, baterie, latarka, lekarstwa, bluza, kijki trekkingowe, batony energetyczne, przekąski, okulary słoneczne, krem z filtrem, woda w bidonach, papier toaletowy, żel antybakteryjny, chusteczki nawilżające – maksymalna waga day pack to maksymalnie 5-7 kg.

WYŻYWIENIE:

W trakcie trekkingu zapewniamy wyżywienie 3 razy dziennie, posiłki przygotowuje dla Was kucharz, kiedy dojdziecie na umówione miejsce posiłku to jedzenie będzie już na Was czekać. Rano otrzymacie ciepłą herbatę i śniadanie, lunch to herbata i suchy prowiant, kolacjach zawsze składa się z ciepłego posiłku. Niestety wraz ze wznoszeniem będziecie tracić apetyt, bardzo ważne aby mimo wszystko jeść. Jedzenie to energia, tak potrzebna w tych warunkach. Powyżej 4200 nie ma już źródeł wody, woda będzie niesiona przez tragarzy, należy ją racjonalnie wykorzystywać.

HIGIENA:

W każdym obozie są toalety, oczywiście ich standard odbiega od tego do czego jesteście przyzwyczajeni. Prysznice nie są dostępne. Co rano i wieczorem dostaniecie misę z gorącą wodą do mycia.

ATAK SZCZYTOWY:

To będzie bardzo męczący dzień. Atak szczytowy zwykle rozpoczyna się około północy, tak aby około 6-7 rano być na szczycie. Zejście do obozu szczytowego trwa około 3-4 godzin. Jeśli siły Wam pozwolą jest szansa zejść na sam dół do bramy parku narodowego tego samego dnia co atak szczytowy, jednak wymaga to 2-3 godzinnego snu po ataku szczytowym oraz dyscypliny. W takiej sytuacji przewodnicy zamówią wcześniejszy transport kiedy będzie już pewne na 100 procent, że uda się Wam dotrzeć do bramy parku Narodowego, zamówią rownież dodatkowy nocleg w hotelu (30 dolarów dopłaty od osoby). Jeśli nie uda się Wam ta sztuka to nocujecie w 2/3 trasy w obozie. I następnego dnia rano dotrzecie do bramy Parku Narodowego, skąd zabierze Was samochód do hotelu w Arusha. Po zdobyciu szczytu w bramie Parku Narodowego odbierzecie certyfikaty, to będzie też moment kiedy dacie napiwki ekipie tragarzy, przewodników. Zwyczajowo nie jest to mniej niż 100 USD/osoba, optymalnie to 150 USD jeśli czujecie że stać Was na więcej napewno zostanie to docenione. Z naszego doświadczenia wynika, że prócz Waszych napiwków członkowie ekipy otrzymują od swojego pracodawcy 50-100 dolarów za całą wyprawę.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

Aby wziąć udział w trekkingu na Kilimandżaro należy mieć ukończone 18 lat. Konieczne będzie również podpisanie oświadczenia o przejęciu pełnej odpowiedzialności za wszelkie możliwe zdarzenia podczas trekkingu. Szczególnie za swój stan zdrowia i kondycję jak również za wszelkie zdarzenia na trasie.

KLIMAT:

Wrzesień to jeden z najlepszych miesięcy do zdobywania szczytu, pogoda w rejonie Kilimandżaro jest zwykle bardzo dobra, z minimalnymi opadami. 

WALUTA:

W Tanzanii obowiązującą walutą jest Szyling Tanzański, bankomaty dostępne wyłącznie w Arushy, płatność kartą w wybranych sklepach w Moshi oraz lepszych hotelach. Przy większych zakupach akceptowane są również dolary USA. Na wyjazd należy zabrać ze sobą dolary USA z nowej serii, wydane po 2002 roku.

UBEZPIECZENIE:

Wszyscy uczestnicy wyjazdu są ubezpieczeni w trakcie trwania wyjazdu przez AXA. Pakiet podstawowy. W trakcie trekkingu posiadacie ubezpieczenie obejmujące ewentualną ewakuację z góry.

PRZYDATNE INFORMACJE:

 • warto zabrać leki na zatrucia pokarmowe (rekomenduje Nifuroksazyd), przyda się również Peroxygel – czyli woda utleniona w żelu oraz zestaw plasterków.
 • ruch uliczny: W Tanzanii jeździ się lewą stroną (tak jak w Anglii), samochody mają kierownice po lewej stronie.
 • internet: kupując lokalną kartę sim będziecie mieć zasięg 3G do wysokości około 3000 m npm.
 • karty i waluta: kartami zapłacicie tylko w Arushy i Moshi, na trasie ty gotówką. Drobne zakupy można płacić lokalną walutą, większe zakupy płacić można dolarami. Warto przygotować drobne nominały 1,2,5,10 $ do płacenia na targach i w sklepach. Resztą zwykle wydają w szylingach (lokalna waluta).Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *